V Račicích v Českém poháru zacinkalo zlato a další 3 medaile

V Račicích se o prodlouženém víkendu od 13. do 15. května 2016 utkala ve 2. kole Českého poháru mládeže na krátkých tratích krom dospělých a veteránů úplná tuzemská špička rychlostních kanoistů. Už tak velkou konkurenci citelně zvýšila i účast předních klubů ze Slovenska.

Kvůli závadnému jídlu podávanému k páteční večeři, které způsobilo střevní potíže a probdělou noc většině přítomných z řad závodníků i členů realizačních týmů včetně našeho a bylo důvodem pro výrazné změny časového programu (pozdní sobotní začátek a přesunutí bloku jízd na neděli) a vypuštění nedělních startů na 3 kilometry, znamenaly závody pro pořadatele velmi nepovedenou generálku před nadcházejícím podnikem světového poháru, který hostí na konci tohoto měsíce.

Naše výprava čítala 20 závodníků, ze kterých se se vzdálenostmi 500, 1000 a 2000 metrů medailově popasovali ti nejmladší.

Na nejcennější zlato dosáhl na 500 metrů mezi nejmladšími benjamínky Jakub Csoma na kajaku v jednotlivcích. O stupínek za ním dojel stříbrný Miroslav Nezhyba a překvapil pátý Mikuláš Vičar. V závodě na 2 kilometry pak Csoma obsadil 9. místo.

Mezi staršími benjamínky dosáhli na singlkajaku Petr Kotek a Ondřej Béňa v různých jízdách shodně na 4. příčku. Společně na 1000 metrů dopádlovali devátí ve dvojicích.

V nejstarších benjamíncích sice kajakář Vojtěch Macháček nenavázal na loňské výhry, na singlu však získal dvakrát bronz na 500 a 2000 metrů.

Žákům se sice nepodařilo přetavit žádný start v medaili, výkony kajakářů Jana Macháčka, Zdeňka Macha a Gabriely Hermély ovšem zaslouží uznání. Macháček se v jednotlivcích dokázal mezi 80 soupeři probít na výtečné 6. místo na 500 metrů a na 7. na kilometru a na deblu se společně s Machem umístili na 500 metrů pátí a na kilometru osmí. Žaček nastoupilo 45 a Gábina si mezi nimi na singlu připsala skvělou 5. příčku na 500 metrů a 7. na 200 metrů. V obou případech se před ni přitom vklínily tři slovenské závodnice.

Kanoista Vojtěch Neradil společně s Markem Pruckem z Litovle proťali na deblu na kilometru cíl jako desátí.

Přestože se dorostenec Martin Večerka kvůli početným rychlejším slovenským startujícím neprobojoval na kánoi v jednotlivcích na žádné trati do finále, na deblu s Matyášem Bokočem z pražského KVS zůstali na 500 metrů jako čtvrtí těsně pod stupni vítězů.

Předvedené výkony našich závodníků jsou přitom příslibem do dalšího pokračování nedávno rozběhlé sezóny.