Na Mistrovství Moravy pršely tituly i z neobvyklých disciplín!

Mezinárodní mistrovství Moravy v rychlostní kanoistice, které v Ostrožské Nové Vsi na jezeře Kunovská tabule s kulisami hradu Buchlova po pětadvacáté pořádal o víkendu 19. a 20. srpna 2017 místní klub, přilákalo letos celkem 346 závodníků z 29 týmů takřka z celé Evropy, neboť do slovácké vísky zavítaly krom obvyklých návštěvníků z Polska a Slovenska také výpravy z Bulharska, Francie, Gruzie, Lotyšska, Rakouska a Slovinska. Sobota patřila trati 500 metrů a neděle sprintu na 200 metrů. Moravské kluby zároveň sbíraly body do své regionální soutěže nazvané Velkomoravská liga.

Přestože se jedná o prestižní měření sil, nelze odhlédnout od skutečnosti, že se koná již po vrcholu domácí sezóny a mistrovství republiky, proto nastává čas i pro premiéry mezi bójkami a experimenty jak ze strany startujících, tak pořadatelů, kteří závody na závěr obou dnů okořenili i netradičními kategoriemi.
V nabité konkurenci dokázali bodovat také naši závodníci, jejichž smečka čítala 38 hlav. V celkovém hodnocení jsme obsadili druhé místo za nejsilněji zastoupeným pořádajícím oddílem. Svého debutu se přitom dočkali benjamínci Julie Zavrbská, Nikol Losertová a Tomáš Jančík.
Více se nám dařilo v sobotu na delší vzdálenosti.
Na kánoi v mužích si dojel Libor Šulák, byť věkem již veterán, v jednotlivcích pro zlato před druhým Josefem Havlíkem a spolu na deblu získali rovněž stříbro.  V ženách skončila kanoistka Nikol Peterová na singlu bronzová a s domácí Veronikou Húskovou na deblu stříbrná. Na mužském deblkajaku se na druhé místo prokousal další z veteránů Tomáš Csoma spolu s Vídeňákem Lukasem Grünangerem. V ženách si na kajaku dopádlovala pro bronz Kateřina Solařová ve dvojici s Martinou Mišíkovou z Brna.
Dorostenkám na singlkajaku vládla Gabriela Hermély, která si ke zlatu připsala ještě druhou příčku na deblu s černožickou Magdou Reichovou. Shodně stříbro vybojoval na kajaku dorostenec Jan Macháček jak v jednotlivcích, tak ve dvojici se Zdeňkem Machem.
Druhé místo zaznamenaly v žácích i debkánoe Vojtěcha Neradila se sezemickým Adamem Rudolfem mezi staršími a Patrika Oharka a Jana Nováka mezi mladšími. Neradil pak přidal ještě bronz na singlu. Na kajaku se v jednotlivcích rovněž o stříbro postaral Lukáš Přibyl.
V benjamíncích se výhrou na kajaku v jednotlivkyních blýskla Lenka Kotková, která pak spolu s Petrou Svozilovou ze Štěpánova skončila na deblu třetí. Mezi chlapci ročníku 2005 finišoval Petr Kotek druhý a Albert Šimek třetí. O rok mladší Miroslav Nezhyba zvítězil na singlkajaku mezi svými vrstevníky a stříbrem ho doplnil Vojtěch Hošek. V ročníku 2007 na kajaku získal zlato Ondřej Zahradníček a bronz Martin Klim. Společně ve dvojici proťali cíl jako třetí. Stejnou příčku vydřel na kajaku Josef Vičar v ročníku 2009.
Sobotní výkony korunovaly triumfy klubových posádek ženského čtyřkajaku ve složení Hermély, Kotková, Lucie Kotoučová a Solařová a mužské čtyřkánoe, do které zaklekli Havlík, Jiří Přikryl, Šulák a Martin Večerka a stříbro mužského čtyřkajaku s Csomou, Machem a Janem a Vojtěchem Macháčkovými. Hermély a Janu Macháčkovi se pak povedl doslova husarský kousek a zvítězili na smíšeném deblkajaku v hromadném startu 48 lodí, v němž za sebou nechali i zkušené dospělé závodníky.
Nedělní sprinty už tolik medailové radosti nepřinesly.
Šulák a Havlík zopakovali do puntíku výsledky z předchozího dne stejně jako Peterková na deblu a Kotková, Klim a Josef Vičar v jednotlivcích.
Ze zlata se pak radovali benjamínci Kotková se Svozilovou na deblu a Šimek na singlkajaku, ze stříbra Nezhyba a ve stejném ročníku ve své jízdě i kajakář Mikuláš Vičar, ve veteránech na kajaku v jednotlivcích Csoma a v ženách na singlkánoi Peterková. Bronzové medaile si na krk zavěsili v jednotlivcích dorostenec Martin Večerka na kánoi a žák Vojtěch Macháček na kajaku a na deblech Neradil s Rudolfem a Oharek s Novákem.
V klubových posádkách mužská čtyřkánoe dosáhla na druhou příčku a čtyřkajaky mužů i žen získaly bronz.
Na deblu ve smíšených posádkách opět s hromadným startem stupně vítězů žel těsně unikly čtvrtým Peterkové a Večerkovi.