Z Račic vezeme devět mistrovských titulů!

Vrchol domácí sezóny jsme myslím zvládli s grácií. V Labe Aréně v Račicích od pátku 20. do neděle 23. července na Mistrovství ČR na krátkých tratích jsme navázali na letošní dosavadní výborné výsledky a výrazně promluvili do bojů o medaile. Do Račic přitom zavítala naše dosud nejpočetnější výprava v novodobé historii čítající celkem 35 členů týmu přes závodníky, trenéry a dokonce rozhodčího Jiřího Přikryla.

Mezi bójkami se střetla úplná domácí špička i s dospělými reprezentanty v čele s hvězdami Martinem Fuksou a Josefem Dostálem s výjimkou juniorů, kteří již ladí formu na nadcházející mistrovství světa ve své věkové kategorii a týkaly se jich pouze vybrané disciplíny. Platilo to i pro kanoistu Martina Večerku, který ovšem i přes omezený počet startů dokázal v jednotlivcích zvítězit ve sprintu na 200 metrů a postříbřit půlkilometr. Triumf ze sprintu pak zopakoval ještě ve dvojici s Vojtěchem Nováčkem z Týna nad Vltavou. Večerka tím plně potvrdil oprávněnost své nominace jak na světový šampionát v bulharském Plovdivu, který se koná již tento víkend, tak na zářijovou regatu olympijských nadějí u našich severních sousedů v Poznani.

Velmi úspěšně oprášila pádlo juniorka Kateřina Solařová, na deblkajaku s olomouckou Adélou Dřímalkovou stříbrná ve sprintu i na kilometru.

Zlatých vavřínů se dočkala i dorostenka Gabriela Hermély na deblkajaku s Valentýnou Beránkovou z pražského KVS na 500 metrů a obě společně s Adélou Kusovskou z Modřan a Anežkou Zadražilovou ze Sparty také na čtyřkajaku na stejnou vzdálenost. Na singlu navíc vybojovala dvakrát druhé místo na tratích 500 a 1000 metrů.

Úplnou sbírku cenných kovů posbíral dorostenec Jan Macháček. Na singlkajaku obsadil třetí příčku ve sprintu a na stříbro si polepšil shodně na 500 metrů a kilometr. Ve dvojici s Čestmírem Dvořákem z Děčína zopakoval druhé místo na 1000 metrů a s dalšími Děčíňáky Vladimírem Cermanem a Janem Šulitkou korunoval svůj víkend titulem na čtyřkajaku na půl kilometru.

Dorostenec Vojtěch Neradil na deblkánoi se sezemickým Otakarem Štursou finišoval na olympijském kilometru třetí. Následně si oba o příčku polepšili na poloviční vzdálenosti na čtyřkánoi s vltavotýnským Štěpánem Študlarem a Jaroslavem Spěváčkem z Plzně.

V žácích na půl kilometru dopádlovaly čtyřkajaky Vojtěcha Macháčka a Lukáše Přibyla se sedleckými Jakubem Niebauerem a Filipem Jahodou na druhém a pro mnohé překvapivě Petra Hadaše a Alberta Šimka s bratry Danielem a Matějem Bartoškovými z Ústí nad Labem na třetím místě.

Benjamínka Laura Csomová si na singlkajaku dopádlovala pro zlato na 500 metrů a druhá skončila na kilometru. Další stříbro si vysloužila ve dvojici s hranickou Livií Martochovou na půl kilometru. Kanoisté Patrik Oharek a Vít Příkopa v jednotlivcích mezi benjamínky každý ve své jízdě zakusili bronzovou radost.

V neposlední řadě se před zraky svěřenců blýskli také trenéři v kategorii veteránů. Lucie Kotoučová zvítězila na singlkajaku na 500 i 200 metrů. Sprint pozlatil také Libor Šulák na singlkánoi, na kilometru si pak dojel pro stříbro. V obou závodech mu přitom bronzově sekundoval Jaromír Pokorný. Tomáš Csoma v kajaku jednotlivců získal na stejných tratích stříbrný double.

Úspěšný víkend nám přinesl celkem 31 umístění na stupních vítězů (u mládeže s bilancí 6 – 12 – 5, u veteránů 3 – 3 – 2) a četné další účasti ve finále, mnohdy jen příčku od stupňů vítězů. Kromě Večerky se pak otevřely dveře do národního týmu pro závod Olympijských nadějí také Gabriele Hermély, Janu Macháčkovi a reprezentačnímu debutantovi Vojtěchu Neradilovi.

Nejen pro benjamínky se stala určitě zážitkem i autogramiáda olympijského medailisty a mistra světa a Evropy Josefa Dostála a pro začínající kanoistku Denisu Janáčkovou i projížďka na deblkánoi s reprezentantkou Janou Ježovou.

Fotogalerie z akce zde: https://rkprerov.rajce.idnes.cz/2018-07-20_MCR_Racice/